Kanalizasyon Neden Tıkanır?


Kanalizasyon tıkanıklığı sorunu yaşayan kişiler kanalizasyon neden tıkanır? Sorusuna cevap ararlar. Bu sorunun cevapları tıkanıklığın engellenmesi için neler yapılması gerektiğini ortaya koyar. Böylelikle kanalizasyonların tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan çevre kirliliği ve koku sorunlarından kurtulmak mümkün olur.

Kanalizasyon Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Kanalizasyonlar pis ve atık suların toplanarak atılması için kurulmuş olan altyapı sistemleridir. Bu sistem sayesinde kirli suların arıtma tesislerine ulaştırılarak temizliğin sağlanması mümkün olur. Ancak sokaklarda bulunan kanalizasyonlar çeşitli nedenlerle tıkanarak çevre sorunlarına neden olurlar. Kanalizasyon tıkanıklığının en yaygın nedenleri ise şunlardır;

  • Tuvalet giderlerine atılan tuvalet kağıtları

  • Evsel atıklar

  • Ağaç kökleri ve yapraklar

  • İnşaat atıkları

  • Çöpler

  • Yağmur suları tarafından taşınan atıklar

Kanalizasyonlarda görülen tıkanıklığı çöpler ve atıklarla sınırlı değildir. Ayrıca kanalizasyon borularında oluşan yıpranmalar tıkanıklık oluşturabilir. Lavabolara dökülen yemek yağları nedeniyle boruların yağlanması da tıkanıklık oluşturabilir.

Kanalizasyon Tıkanıklığının Önlemek Mümkün Mü?

Kanalizasyon tıkanıklığının bireysel nedenlerle yaşanmaması için insanların dikkatli davranmaları gerekir. İlk olarak yapmaları gereken tuvalet giderlerine tuvalet kağıdı ve ped atmamaktır. Bunun dışında yemek atıklarının lavabolar yerine çöplere dökülmesi gerekir. Yemeklerden artan yağların lavaboya dökülmemesi, çöpe veya yağ biriktirme tesislerine gönderilmesi gerekir.

Kanalizasyon tıkanıklığının yaşanmaması için bireysel önlemler dışında da önlem almak gerekir. İlk olarak kanalizasyon sisteminin binaya veya çevreye uygun yapılmasına özen gösterilmelidir. Belediyeler veya şirketler tarafından rögar temizliği sık sık yapılmalıdır. Yıpranan kanalizasyon boruları zamanında tamir edilmelidir.


0 görüntüleme

Haberler