Antalya Toprak Altındaki Su Kaçağını Bulmak İçin Kullanılan Dedektör Çeşitleri


Toprak Altında Su Kaçağı Tespiti

Yeraltı su kaçağı tespiti oldukça zorlu bir iştir. Bulunduğunuz bölgede su kaçağı olduğunu anlamak kolaydır ama bu kaçağın yerini tam anlamıyla bulmak kolay değildir. Kendi başınıza bu kaçağın tespitini yapmaya kalkarsanız bulunduğunuz bölgeye ciddi zararlar verebilirsiniz.

Bu konuda işi uzmanına bırakmak yerine kendiniz bulmaya çalışırsanız gereğinden fazla zaman ve iş gücü harcamak zorunda kalırsınız. Toprak altında su kaçağı tespiti için öncelik su kaçağının olduğu bölgenin boyutu iyi bilmek gerekir.

Toprak Altı Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Toprak altına döşenen su boruları ile ilgili bir proje mevcut ise bu işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü şu kaçağı olan bölgede boruların döşendiği proje incelendiğinde boru güzergahı üzerinde kaçak tespiti yapılabilir.

Peki su borularının olduğu yerle alakalı elinizde proje mevcut değil ise toprak altı su kaçağını bulmak için özel makinalara ihtiyaç vardır. Bu özel makinaların başında ise şu kaçağını bulmak için tasarlanmış özel dedektörler bulunmaktadır. Bu dedektörü kullanarak su kaçağı olduğu yeri kolayca bulabiliriz.

Bu durum bize ortalığı daha fazla dağıtmadan ve çok iş gücü harcamadan çözümü kolayca halledilebilir. Su tesisatının döşendiği bölgeleri tek tek düzenli bir şekilde taramak gerekir.

Toprak Altındaki Su Kaçağını Bulmak İçin Kullanılan Dedektör Çeşitleri

Toprak altındaki su kaçağının durumuna göre uygun olan dedektörü seçmek gerekir. Bu dedektör çeşitleri ise kablo boru bulma dedektörü, metal dedektörü ve özel hazırlanmış radarlardır. Toprak altına döşenmiş olan iletken boruları ve kabloları tespit etmek için kablo boru bulma dedektörü kullanılmalıdır.

Döşenen borular iletken değil ise radyo sinyalleri ile çalışan radarları kullanmak gerekir. Eğer sorunun vanalardan kaynaklı olduğu düşünülüyor ise toprak altındaki kayıp vanaları bulmak için metal dedektörü kullanılmalıdır.

Toprak Altındaki Su Kaçağını Bulmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler?

  • Güvenlik: Su kaçağı bulma işleminde toprağa açılan çukurlar için gerekli güvenlik önlemlerini almak gerekir.

  • Ekipman: Su kaçağı için uygun alet ve makinaların bulunması gerekir.

Uzman Kadro: Toprak altındaki su kaçağını bulmak için bu konuda tecrübeli ve yeterli uzman kadroya sahip kişilerin bulunması gerekir

41 görüntüleme

Haberler