Antalya tesisat kaçakları tespiti


Tesisatta Kaçak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tesisat kaçağı yapıların ömrü boyunca karşılaşılan sorunlardan biridir. Tesisatta kaçak olduğu bazı patlayan donmuş borularda olduğu gibi bariz bir şekilde görülür. Diğer tesisat kaçakları ise zemin altındaki tesisat hatlarında gizli olarak bulunur.

Nereden çıktıkları veya ne zaman çıktıklarına bağlı olarak tesisat kaçakları tespiti gecikebilir veya erkenden nasıl olduğu anlaşılabilir. Tesisatta kaçak olduğunu patlayan bir boru görmüş olan ev sahibi sorunu görerek hemen keşfeder veya zamanında görmez ise gecikme söz konusu olur. Diğer yandan, döşemede yani görünmeyen bir alanda bulunan kaçağın anlaşılması ise belki keşfedilmeyebilir ve sorunu daha da büyütür.

Tesisatta Kaçağa Dair Belirtirler

Tesisat kaçaklarının anlaşılması sorunların büyümeden önüne geçebilir. Sıralanan bazı belirtiler ile tesisatta kaçaklar anlaşılabilir:

Yapının zemin, tavan ve duvarlarında sarı lekeler ve küflenme

Kacağın olduğu ihtimali olan tavanın ıslak bir görüntüye sahip olması

Yapıda rutubet olması

Binanın temelinde çatlaklar

Tesisat kaçaklarının nasıl anlaşılması gerektiği yukarıda gibi gözle görülen nedenler anlaşılabilir. Bunun yanı sıra kaçaklar bazen ince işaretler vermektedir:

Küfün ile ilişkilendirilen pis kokular

Sayaç kapalı olduğunda veya su kullanılmadığında işitilen, hafif akan su sesleri

Aylık faturada kullanım ve maliyette görülen ani bir artış

Kaçakların anlaşılması bu ince işaretler ile de erkenden tespit edilerek, büyük sorunların önüne geçilir. Tespit aşamasında binanın düzenli olarak bu hususlarda kontrol edilmesi gerekir.

Tesisatta Neden Kaçak Olur?

Tesisatta bulunan kaçakların nasıl olduğunu anlayabilmek için neden olduğunu anlamak sorunu temelden çözebilmek için ekstra önemlidir. Tesisatta kaçak olduğu birçok nedene bağlıdır, nedenler aynı zamanda kaçakların erken tespiti için göz önünde bulundurulması gereken durumlardır.

Tesisat kaçaklarının nedenleri şöyle sıralanır:

Tesisatı ucuza yapabilmek için kalitesiz boru kullanımı

Tesisat döşenirken usta tarafından yapılan hatalar

Tesisatta bulunan yüksek basınç

Belli bir zaman sonra boruların çürümesi

Zamanla tesisatın dayanıklılığını yitirmesi

Bu gibi nedenlerin bilinmesi ve tesisatın düzenli takibi ile kaçakların anlaşılması hatta kaçak olmadan bile sorunlara çözüm bulunması kolaylaşır.

Tesisatta kaçakların anlaşılması veya nedenlerinin tespiti bina için ne kadar önemliyse aynı zamanda iyi bir tesisat firması ile anlaşmak da önemlidir. Tecrübenin önemli olduğu bu konuda Antalya Özkanlar Tesisat 10 yıldır tesisatta kaçakları tespit eder. Özkanlar Tesisat, sorunların çözümü için 7/24 hizmetinizdedir.

54 görüntüleme

Haberler