Antalya Tavanda Rutubet Neden Oluşuyor?Rutubet su buharının neme dönüşmesi manasına gelmektedir. Rutubet insan sağlığından tutun da evdeki eşyalara kadar olumsuz etkilemektedir. Rutubet ise suyun olduğu her ortamda rahatlıkla oluşabilmektedir. Rutubet duş alınan ortam yani banyoda, yemek yapılan yerlerde ve çamaşır yıkanan yerlerde rahatlıkla oluşabilmektedir. İyi yapılmamış olan yalıtım sistemi tavanda rutubet oluşmasının en büyük sebebidir. Bu yüzden evlerin duvarı yağan yağmurlarda ve bunun gibi oluşan doğa olaylarıyla birlikte suyu içerisine çeker. Duvarın içerisinde kalan su sıcak havanın da etkisiyle su bunarı haline gelir yani rutubet olur.

Yine tavanda rutubet oluşmasının diğer sebebi de pencereler olabilir. Sağlam yapılmayan pencerelerden su içeriye çeker. Çok sağlam yapılan pencerelerin yüzünden de nem oluşabilir. Bu yüzden sürekli pencereler açılarak havalandırılmalıdır. Aksi takdirde yine rutubet oluşabilir.

Tavanlarda oluşan rutubetlerin diğer sebebiyse üst katın açık olması veya üst kattaki dairelerinin balkonlarının özellikle iyi yapılmamış olmasıdır. Üst kattaki balkonların faydasının araları açıldığında ya da gider yerinin hasar görmesiyle birlikte tavanda rutubet oluşur.

Rutubetin Zararları Nelerdir?

- Oluşan görüntü ve kötü koku rahatsız verici özelliklerdir

- Malzemeler içerisinde bulundurdukları su sebebiyle ısı yalıtımını olumsuz etkilemektedir.

- Suyun içerisinde bulunan tuz oranı aşındırmayı yükseltmektedir.

- Oluşan nemlenme ardında küflenmeyi getirir. Küflenme ise insan sağlığını olumsuz yönde etkiler.

- Yapılan yapıtların ekonomik değerini düşürür.

Rutubet Nasıl Önlenir?

Yaşam alanınızın sürekli havalandırılması rutubeti engellemenin yollarından birisidir. Havalandırması yapılan mekanların çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir.

Evinizi ısıttığınız sistemin önünü hiçbir şekilde kapatmamalısınız. Yine dolap kapakları oda havalandırılırken açık tutulmalı ki hava alsın rutubet oluşmasın.

Sorunumuz olan tavanda rutubet önlemi almak için mekanı sürekli havalandıralım. Dış cepheyi ie izolasyon yaparsak tavanda oluşan rutubeti yine engellemiş oluruz. Ama bunları yapıp yine bir sonuç alamazsanız bizler uzman ekibimizle nem kurutma yaparak sorunuza çözüm bulmaya çalışırız. Firmamız ileri teknolojik sistemlerle yani kurutma makinelerini kullanır. İç cephelerde ve dış cephelerde oluşan nemi engellemek bizler için çok basittir. Tavanda artık rutubete son diyoruz. Nemi kurutuyoruz.

0 görüntüleme

Haberler