Antalya Kombi Petek Havası Nasıl Alınır?Artan doğalgaz faturalarının ve kalorifer tesisatındaki ısıtma oranının düşmesinin sebeplerinden birisi peteklerin hava yapmasıdır. Bu sorunla hemen hemen hepimiz karşılaşabiliriz. Peteklerin içerisinde oluşan bu hava oranımı yapılmadığı sürece gittikçe artış göstermektedir. Havanın eteğin içerisinde dolaşması demek sıcak suyun eteğin içerisinde gezmesine engel olmak demektir. Bu yüzden faturalarınızda artış meydana gelebilir ve suyunuz ısınmayabilir. İnsanların akıllarındaki soru ise petek havası nasıl alınır ? Bireysel olarak bu işlem yapılabilir mi ?

Akılardaki diğer sorulardan biriside kombi çalışır halde iken petek havası alınabilir mi ? Elbetteki alınabilir. Kombinin çalışıyor halde olması peteğin içerisindeki havayı almaya asla engel değildir. Fakat şunu unutmamak gerekir ki hava boşaltma işlemi yapılırken kombiye bir taraftan su çekilmelidir. Yavaşça peteğin havası boşaltılırken aynı oranda da kombiden su çekilmelidir. Aksi takdirde arızalanma olabilir. Kombi kendini kapatır bu işlemde. Bu sebepten dolayıdır ki kombi servisleri genelde kombinin kapatılarak peteğinin havasını almayı tavsiye ederler.

Peteklerde Hava Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle elinizi eteğin üzerinde gezdirin. Peteğin sol üst kenarı sıcakken sağ üst kenarı soğuksa veya sağ üst kenarı sıcakken sol üst kenarı soğuksa peteğin içerisinde maalesef ki hava var demektir. Şunu belirtmemiz gerekir ki peteğin alt kısımlarında aynı durumun olması peteğin içerisinde hava olduğunun belirtisi değildir.

Petek Havası Alma İşlem Aşamaları

Peteklerin içerisindeki hava alma işlemi uzman personeller aracılığıyla yapılabildiği gibi kişilerin kendisi de yapabilir. Fakat bizler bu konuda daha tecrübeli olduğumuz için işlemi daha rahat yapabiliriz.

Bireysel yapmak isteyenlerin ellerinde düz tornavida olmalı. Ellerindeki düz tornavida ile eteğin üst kısmında yer alan purjör kısımını saat yönünde çevirmeliler öncelikle. Bu sırada su gelmeye başlar. Sıcak gelene kadar su boşaltılır. Su gelmeye başladığı süreçte tekrar tornavida ile purjör kısmı çevrilerek kapatılır. Bu anlattığımız işlem yeni petekler için geçerlidir. Eski peteklerde petek havası nasıl alınır birazda bundan bahsedelim. Eski peteklerde hava boşaltma işlemini yapmak için vana bağlantı rekorlarını gevşetip alt ve üst kısımlarından havanın boşalmasını sağlayabilirsiniz.

28 görüntüleme

Haberler